Będziemy kupowali inaczej – zmiana tendencji wyszukiwań na rynku nieruchomości.

06-05-2020

Pandemia Covid-19 uderzyła silnie w całą gospodarkę, odcisnęła również swoje piętno na rynku nieruchomości, wpływając tym samym na potrzeby klientów, przez co zauważyliśmy zmieniające się tendencje wyszukiwań.

Klienci stają się zmęczeni przymusową izolacją, co przekłada się na ich priorytety przy wyborze nieruchomości. Po tygodniach w separacji pragniemy spędzać jak najwięcej czasu na dworze, jednocześnie będąc pozbawionym ryzyka zachorowania. W związku z tym liczymy się ze wzrostem zapytań o nieruchomość z balkonem lub tarasem, umożliwiającym aranżację przestrzeni do bezpiecznego wypoczynku na świeżym powietrzu.

Porównując udziały procentowe wyszukiwanych nieruchomości możemy dostrzec widoczny spadek zainteresowania mieszkaniami na rzecz domów, które w obecnej sytuacji stały się atrakcyjniejsze dla kupujących. Badania statystyczne portalu Otodom wskazują na poszukiwanie przestrzeni przez kupujących. Klienci szukają większych metraży i w niższej cenie, niż rok temu. W ubiegłym roku szukaliśmy nieruchomości o powierzchni od 40 metrów kwadratowych, natomiast obecnie przeglądamy oferty o nieco większych metrażach – od 60 metrów kwadratowych.

Niepokój spowodowany przez epidemię koronawirusa przyczynił się do spadku popytu na najem pokoi, a także lokali użytkowych przez nieopłacalność z racji niemożności udzielania wielu usług.

Przez niepewność finansową, robimy bardziej przemyślane zakupy. Klienci biur nieruchomości stają się bardziej konkretni, coraz rzadziej spotykamy się z tak zwanymi “oglądaczami”.

W trosce o bezpieczeństwo swoje i innych chodzimy na prezentację tylko , gdy jesteśmy niemalże zdecydowani na daną nieruchomość. Unikamy wychodzenia z domu, a w dokonaniu selekcji niezwykle pomocne są wirtualne spacery, tudzież prezentacje online.

Chcąc przebywać z dala od tłumów, na zakupy wybierzemy kameralne lokale, zamiast centr handlowych. Również na wypoczynek wybierzemy zaciszne miejsce, będziemy chcieli zwiedzać urokliwe zakątki Polski, na czym znacznie zyska najem domków/kwater/pokoi w ustronnych miejscach. Nieruchomości nastawione na najem krótkoterminowy dla obcokrajowców na pewno przez jakiś czas będą odnotowywały straty. Jednak po otworzeniu granic mogą odnieść korzyść, gdyż są bardziej kameralne, niż hotele.

Potrzeby i preferencje klientów nieustannie ewoluują wraz z dynamicznie zmieniającą się sytuacją w kraju. Biura nieruchomości muszą na bieżąco dostosowywać się do potrzeb swoich klientów, co z pewnością czyni White Wood Nieruchomości : )

*Tekst napisany na podstawie wyników badań statystycznych portalu Otodom oraz własnej obserwacji.