Home staging. Jak powinien wyglądać?

14-05-2021

 

 

Home staging, czyli przygotowanie nieruchomości na sprzedaż lub wynajem w ostatnich latach zyskuje na popularności. Nic dziwnego, bo jak się okazuje, metamorfoza wnętrza może nie tylko znacznie podnieść wartość mieszkania lub domu, ale i przyspieszyć proces poszukiwania nowego właściciela.

Home staging w Polsce jest stosunkowo nową usługą, ale z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Samo określenie „staging” pochodzące z języka angielskiego odnosi się do tworzenia scenografii, która w przypadku mieszkań i domów przybiera często znacznie bardziej złożonej formy. Warto podkreślić, że home staging nie ogranicza się wyłącznie do dekorowania przestrzeni i uzupełniania jej o detale, ale przede wszystkim w sposób trwały ma uatrakcyjnić nieruchomość, dzięki czemu szybciej i na lepszych warunkach dla sprzedającego zostanie zawarta transakcja.

Piękne wnętrze od pierwszego wejrzenia

Do tego, że piękne wrażenie można zrobić tylko raz, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Podobnie jest także z wnętrzem. W przypadku zamiaru sprzedaży lub wynajmu nieruchomości, warto zadbać by pierwsze spojrzenie potencjalnych klientów było jak najlepsze. Uprzątnięcie nieruchomości, wyeliminowanie niepodważalnych jej wad (a nie ich ukrycie) oraz zbudowanie odpowiedniej atmosfery we wnętrzu sprawi, że odwiedzający ją klienci nie tylko zechcą w niej zamieszkać, ale i znacznie więcej za nią zapłacić.

Metamorfoza krok po kroku

Żaden home staging nie powinien się odbyć bez diagnozy mieszkania lub domu. Zidentyfikowanie czynników, które utrudniają skuteczną sprzedaż może okazać się kluczowe do wyboru odpowiedniej drogi. Home stager po oględzinach nieruchomości zaproponuje konieczne zmiany i określi wydatki, jakie są niezbędne do jej „naprawienia”. Ustalenie zakresu prac i listy koniecznych zakupów pozwoli ustalić harmonogram działań tak, by metamorfoza wnętrza nie zajęła zbyt dużo czasu. W przypadku mniejszych mieszkań home staging trwa dwa lub trzy dni. Jeśli mamy do czynienia z większą nieruchomością lub większym zakresem prac, musimy liczyć się wydłużeniem tego czasu. Ostatnim etapem metamorfozy jest stworzenie odpowiedniej scenerii poprzez dobranie tkanin, obrazów i grafik lub innych detali i kwiatów oraz przygotowanie profesjonalnej sesji fotograficznej, a w niektórych przypadkach – także dnia otwartego.

Home staging jest metodą przygotowania i prezentacji nieruchomości w taki sposób, my miała szansę sprzedać się lub wynająć w jak najkrótszym czasie oraz przy zastosowaniu jak najniższych nakładów finansowych. Czasami nawet niewielkie nakłady finansów i pracy potrafią „odczarować wnętrze”.