Jak przygotować nieruchomość do sprzedaży?

09-04-2021

Odpowiednie przygotowanie nieruchomości może odegrać kluczową rolę w powodzeniu sprzedaży mieszkania czy domu. Profesjonalna sesja zdjęciowa, zadbanie o odpowiednią oprawę podczas zwiedzania przez potencjalnych kupujących, dobre oznaczenie terenów zewnętrznych to kilka kroków, które ułatwią znalezienie nabywcy naszej nieruchomości.

Wbrew pozorom, skuteczność sprzedaży nieruchomości zależy nie tylko od działań pośrednika, ale także właściciela. Dzięki ich udanej współpracy do transakcji może dojść znacznie szybciej i przy uzyskaniu możliwie najwyższej ceny. Oto kilka kroków do odpowiedniego przygotowania nieruchomości:

1. Sesja zdjęciowa

Profesjonalna sesja zdjęciowa pomaga potencjalnym nabywcom w podjęciu decyzji o odwiedzeniu danej nieruchomości. Dobrej jakości zdjęcia wykonane przy świetle dziennym mogą wydobyć wszystko, co najlepsze w mieszkaniu czy domu. Zanim umówimy się jednak na sesję, warto się do niej odpowiednio przygotować.

Zamiast nieruchomości, nabywcy często kupują wizję swojego przyszłego życia. Oprócz terenów zewnętrznych, trzeba także przygotować wnętrze. Ponieważ każdy ma swój gust, ważne jest nastawienie na uniwersalizację wnętrze. Uporządkowana przestrzeń, wyeliminowanie ewentualnych usterek, schowanie wszelkich zbędnych rzeczy lub osobistych przedmiotów to działania, które mogą wpłynąć na przyspieszenie transakcji. Usunięcie indywidualnych elementów wystroju, rodzinnych pamiątek czy fotografii będzie sygnałem, że jesteśmy gotowi na sprzedaż nieruchomości, a zwiedzającemu wnętrze znacznie łatwiej będzie wyobrazić sobie swoje przyszłe życie w tym miejscu. Jeśli dopuszczamy możliwość remontu, warto przemalować ściany na neutralne kolory, gdyż uniwersalne wnętrza szybciej znajdują nowych właścicieli.
Chociaż przygotowanie nieruchomości do sesji zdjęciowej może wydawać się trudne, to nie warto iść na skróty.

Sprawdź, jak przygotować się do sesji zdjęciowej mieszkania

 

2. Pokonaj własne bariery

Kiedy nieruchomość jest już przygotowana na zwiedzanie potencjalnych nabywców, czas zadbać o odpowiednie nastawienie sprzedających. Chociaż dom czy mieszkanie wiąże się w wielu przypadkach ze spędzonymi tam latami i wspomnieniami, to warto otworzyć się na to, co nowe. W momencie wprowadzenia oferty nasz dom staje się domem na sprzedaż. Dzięki takiemu podejściu, wyzbywamy się oczekiwania oceny czy słów pochwał od potencjalnych nabywców, nie mamy skłonności do przeszacowania wartości nieruchomości, a w efekcie skupiamy się na rynkowych realiach. Pokonanie własnych barier może okazać jednym z najważniejszych kluczy do udanej transakcji.

 

3. Czas na prezentację!

Przy prezentacji dziennej zadbajmy o to, by do wnętrza docierało jak najwięcej światła. W przypadku spotkania z potencjalnym nabywcą w godzinach wieczornych możemy stworzyć miły nastrój za pomocą oświetlenia sztucznego, które sprawia, że wnętrze staje się cieplejsze i przytulniejsze w odbiorze.

Niezależnie od tego, czy prezentacja nieruchomości odbywa się wieczorem czy w ciągu dnia, warto zadbać też o odpowiedni zapach, który jest jednym z najbardziej zapamiętywanych bodźców i czynnikiem wpływającym na decyzję potencjalnego nabywcy. Tak jak piękne perfumy są zwieńczeniem kreacji, tak świece, dyfuzor czy kwiaty w mieszkaniu podkreślają aranżację wnętrza i sprawiają, że przebywający w nim ludzie czują się po prostu dobrze. Pamiętajmy jednak, że działa to w dwie strony. Nieprzyjemny zapach np. z gotowania może zniechęcić odwiedzających naszą nieruchomość. Nie warto ich sztucznie maskować za pomocą odświeżaczy, gdyż potencjalni nabywcy mogą uznać to za próbę zamaskowania defektów nieruchomości.

 

4. Najważniejsze pierwsze wrażenie

Bardzo często decyzja o zakupie lub rezygnacji z danego mieszkania lub domu zapada już w pierwszych sekundach. Warto więc zadbać, by pierwsze wrażenie było jak najlepsze. Co ważne, liczy się nie tylko samo wnętrze, ale i otoczenie. Jeśli potencjalny kupujący zauważy coś niepokojącego jeszcze na zewnątrz, może zrezygnować z oferty jeszcze przed zwiedzaniem pomieszczeń. Sprzedając dom, warto zadbać o ogród, uporządkować teren posesji, a także o odpowiednie oznakowanie, żeby odwiedzający nie mieli wątpliwości, że trafili pod dobry adres. Wygląd terenów zewnętrznych powinien odzwierciedlać to, czego możemy się spodziewać po przekroczeniu progu domu.

 

Dzięki tym kilku krokom odpowiednio przygotujemy nieruchomość na sprzedaż i znacznie szybciej znajdziemy potencjalnego nabywcę.