Jak wygląda dzień otwarty nieruchomości?

16-04-2021

Z roku na rok coraz bardziej popularne staje się organizowanie tzw. dni otwartych domów i mieszkań. Prezentowane w ten sposób nieruchomości należą zazwyczaj do segmentu premium. Dzięki tej technice czas sprzedaży nieruchomości znacznie się skraca i możliwe jest również uzyskanie wyższej ceny. 

Dzień otwarty nieruchomości jest jedną z najskuteczniejszych technik wsparcia sprzedaży nieruchomości. Trend pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, znany za oceanem jako tzw. „open house”, na dobre zagościł już w Europie, a w ostatnich latach zyskuje coraz większe grono zwolenników także w Polsce. Dotyczy z reguły nieruchomości na sprzedaż z rynku wtórnego. W ciągu jednego dnia, dokładnie kilku godzin nieruchomość jest prezentowana potencjalnym nabywcom oraz współpracującym biurom nieruchomości.

Odpowiednio przygotowana nieruchomość może osiągnąć wyższą cenę i szybciej znaleźć nowego właściciela. Jak wskazują statystyki, dni otwarte wręcz „sprzedają” nieruchomość.

Oprócz większej skuteczności, poprzez organizację tego rodzaju wydarzenia możemy podkreślić prestiż danej oferty, a także zapewnić komfort zarówno sprzedającym, jak i kupującym. Potencjalni kupujący odwiedzają dom lub mieszkanie jednego dnia, dlatego nie przeszkadzają w życiu rodzinnym mieszkańców, a kupujący podczas dnia otwartego mogą na spokojnie przyjrzeć się nieruchomości i sprawdzić, czy odpowiada ich wymaganiom.

Jak zorganizować dzień otwarty?

Zorganizowanie dnia otwartego domu lub mieszkania wymaga odpowiedniego planu i organizacji. Ustalenie terminu dnia otwartego odbywa się w ustaleniu z właścicielem nieruchomości, chyba że ten udostępnia ją całkowicie pośrednikowi i zezwala organizację takiego dnia w dowolnym terminie. Tego dnia, na teren nieruchomości są zaproszeni wszyscy potencjalni zainteresowani lub osoby, które mogą przyczynić się do wsparcia jej sprzedaży, np. inni agenci nieruchomości.

Dzięki odpowiedniej reklamie i oznakowaniu miejsca dnia otwartego, ofertę może zobaczyć jak najwięcej osób, co z kolei może przełożyć się na odnalezienie przyszłego właściciela. Przygotowywane są także materiały, które ułatwiają prezentację mieszkania, takie jak: katalog i plan mieszkania, plany zagospodarowania okolicy, a także informacje techniczne. Na miejscu nie może zabraknąć agenta – opiekuna nieruchomości, który odpowie na wszystkie pytania odwiedzających.

Jak przygotować nieruchomość na dzień otwarty?

Dzień otwarty wiąże się ze starannym przygotowaniem mieszkania lub domu na sprzedaż. Mówimy tu przede wszystkim o dokładnym posprzątaniu nieruchomości, a w razie potrzeby także przeprowadzenia home stagingu, tak by oferta zrobiła na potencjalnych nabywcach jak najlepsze wrażenie.

W trakcie dnia otwartego niezwykle ważna jest przyjazna atmosfera. Niektórzy pieką szarlotkę i kupują kwiaty, by wnętrze zachęcało zapachem, inni organizują mały catering i witają gości prosecco, winem lub kawą. Wszystko po to, by odwiedzający mogli poczuć się we wnętrzu jak u siebie w domu.