Oliwa – ją po prostu się kocha!

28-09-2023

Gdańsk Oliwa

 

Oliwa – ją po prostu się kocha! Miejsce, które wzbudza wyłącznie pozytywne uczucia. Być może dlatego, że jak mówią mieszkańcy Gdańska – ma duszę. Z pewnością potwierdzi to każdy, kto przechadzał się klimatycznymi uliczkami najstarszej dzielnicy miasta. Tylko tu majestatyczne kamienice otoczone zielenią, zgodnie sąsiadują z ultranowoczesnymi biurowcami, tworząc perfekcyjną przestrzeń do pracy i wypoczynku. Czy tak naprawdę można chcieć więcej?

 

Na początek troszkę liczb, czyli jak kształtują się ceny za metr kwadratowy w tej  lokalizacji:

 

  • stare budownictwo 11-14 tys. za metr do remontu
  • ładne przedwojenne kamienice po remoncie to ceny ok 17-19 tys. za metr
  • budynki nowe i prawie nowe od 18 do 22 tys. za metr
  • ekskluzywne lokalizacje np. w Parku Oliwskim centy ok. 27 tys. Za metr, a czasem nawet ponad 30 tys.

 

Trochę historii

Początki dzielnicy Oliwa sięgają daleko w przeszłość. Pierwsze zapiski o niej pochodzą z XII wieku. To właśnie w notatkach z tego okresu pojawia się wzmianka dotycząca nazwy dzielnicy. Najbardziej prawdopodobna wersja mówi, że Oliwa wywodzi się od łacińskiego wyrazu „oliva” i oznacza drzewko oliwne. Pomysłodawcami nazwy, nawiązującej do symboliki biblijnej, byli cystersi, których zakon jest nadal obecny na terenie dzielnicy.

Marka sama w sobie

Oliwa to bezapelacyjnie wizytówka Gdańska. Stary Rynek, zabytkowe kamienice, kościoły i wiele innych miejsc naznaczonych historią tworzy urokliwy, niepowtarzalny klimat tej części miasta. Na terenie Oliwy znajduje się tzw. Wawel Północy – zabytkowa Archikatedra Oliwska z rokokowymi organami, które dzięki ruchomym elementom komponują podczas grania niezwykły spektakl wizualny.

Klimatyczna aura dostojnej dzielnicy doskonale współgra ze współczesną architekturą budynków. Aby dorównać kroku nowoczesnym metropoliom, Oliwa staje się synonimem centrum biznesowego z wielofunkcyjnymi, imponującymi kompleksami biur na czele. W tak reprezentacyjnej dzielnicy nie może zabraknąć dostępu do gastronomii. Od street foodowych klasyków gatunku po cały repertuar restauracji z różnorodnym, bardziej wykwintnym menu serwują  bary oraz restauracje w Oliwie.
Warto podkreślić, że ten region Gdańska ma idealne położenie. Znajduje się w niedalekiej odległości zarówno od centrum samego miasta, jak i morza. Natomiast komunikacja w obrębie Trójmiasta zdaje egzamin na szóstkę!

Zielona Oliwa

Oliwa to dzielnica posiadająca przywilej, jakiego większość miast może jej pozazdrościć i jakiego poszukują w szczególności rodziny z dziećmi. Jest nim spokój oraz harmonia, panujące w sercu miasta. Ponad połowę obszaru gdańskiej Oliwy stanowią malownicze tereny Trójmiejskiego Parku Narodowego, co oznacza ogrom miejsc na spacery bez towarzystwa miejskiego tumultu. Sam Park Oliwski, zielony symbol Oliwy, obejmuje aż 11 hektarów. Poszczególne części parku nawiązują do różnych stylów architektury ogrodowej, mi.in. do ogrodów angielskich, japońskich czy ogrodów francuskiego Wersalu. W obrębie parku znajdują się także punkty widokowe. Z wieży na Wzgórzu Pachołek można podziwiać wspaniałą panoramę Zatoki Gdańskiej, Sopotu i Gdańska. Szczególną atrakcją dzielnicy Oliwa jest największe zoo w Polsce, gdzie można zapoznać się z ponad 160 gatunkami zwierząt ze wszystkich kontynentów na Ziemi.

 

Gdańska Oliwa to idealne miejsce do zamieszkania dla osób, które chcą realizować zasadę: work-life ballance, niezależnie od tego, czy mają 20 lat, czy 2×20. Dostęp do wszelkich udogodnień miejskich przy jednoczesnej bliskości z naturą decyduje o tym, że ta dzielnica cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą nieruchomości zlokalizowanych w gdańskiej dzielnicy Oliwa.

 

Nasze polecajki gastronomiczne w Oliwie: