Pierwsze starcie White Wood Sailing Team za nami – załoga POL 9132 zajmuje dobre miejsca podczas Mistrzostw Europy klasy 505 w niemieckim Warnemunde

10-07-2017

W dniach 6-9 lipca w niemieckim Warnemunde odbyły się Mistrzostwa Europy klasy 505. Na linii startu pojawiło się 95 jachtów klasy 505. Polskę reprezentowało 5 załóg w tym POL 9132 w barwach White Wood Sailing Team.  Ze względu na słabe warunki wiatrowe odbyły się tylko 4 wyścigi.


W pierwszym wyścigu łódź POL 9132 ulega awarii. Na górnym znaku załoga nie jest w stanie postawić spinakera! By usunąć usterkę zrzucono żagiel fok, czego w trakcie wyścigu nie praktykuje się na jachtach klasy 505. Po powrocie do wyścigu POL 9132 jest na ostatnim miejscu…. Jednak dzięki sprawnej żegludze udaje się przed metą wyprzedzić 10 jachtów.

Podczas drugiego wyścigu POL 9132 dosłownie skleja się z załogą ze Szwecji. Po starcie szukając czystego wiatru załoga White Wood Sailing Team goni konkurentów i na górny znak wpływa w połowie stawki. Kontynuując poprawną żeglugę POL 9132 dociera do mety na 54 miejscu.

Drugiego dnia regat ze względu na brak wiatru nie odbył się żaden wyścig.

Początek trzeciego dnia regat przyniósł doskonałe warunki do rozgrywania regat. Wiatr o sile do 15 węzłów, fala i czyste niebo zapowiadały zaciętą rywalizację. Niestety w trakcie procedury startowej wiatr zdecydowanie osłabł. POL 9132 startuje z prawej strony trasy. Dobra taktyka i decyzje strategiczne o żegludze w prawą stronę trasy skutkuje 10 pozycją na pierwszym znaku! Mocno naciskani zawodnicy WWST kończą wyścig na doskonałym 13 miejscu. Jak dotąd jest to najlepszy wyniki polskich pięćsetpiątkarzy w regatach zagranicznych.

Po zakończeniu wyścigu wiatr osłab praktycznie do zera. Po kliku godzinach czekania wiatr wraca i stabilizuje się do prędkości około 7 węzłów. Komisja sędziowska rozpoczyna procedurę startu do kolejnego wyścigu. Mając na uwadze dobry rezultat w poprzednim biegu załoga POL 9132 decyduje się na podobną strategię. Po starcie płynąć w prawo, kilka łódek jest minimalnie szybszych. Na górnym znaku POL 9132 wpływa w grupie kilkunastu łodzi. W tym wyścigu kolejność na górnym znaku decyduje o pozycji na mecie. POL 9132 kończy ten wyścig na 31 pozycji, co nadal jest dobrym rezultatem.

Ostatniego dnia regat ze względu na warunki wiatrowe nie odbył się żaden wyścig. Podsumowując Mistrzostwa europy były dobrym sprawdzianem przed tegorocznymi Mistrzostwami Świata, które we wrześniu odbędą się w Amerykańskim Annapolis. Dobre miejsca zajmowane w dwóch ostatnich wyścigach regat napawają optymizmem przed kolejnymi zawodami.