Sprawdzamy, jak wygląda praca agenta nieruchomości.  Rozmowa z Magdaleną Loose z gdańskiego oddziału White Wood Nieruchomości

23-04-2021

 

Do tego, że praca agenta nieruchomości jest wielozadaniowa i może przyjmować wiele wymiarów, nie trzeba chyba przekonywać nikogo. Dzisiaj poznamy bliżej obowiązki i wyzwania, z którymi w codziennej pracy mierzy się pośrednik i specjalista rynku nieruchomości. O kulisach pracy w zawodzie rozmawiamy z Magdaleną Loose z gdańskiego oddziału White Wood Nieruchomości.

 

Dobry agent nieruchomości to taki, który regularnie pogłębia swoją wiedzę i codziennie stara się być jeszcze lepszym doradcą, by jeszcze lepiej reagować na potrzeby klientów. Agentka nieruchomości z gdańskiego oddziału White Wood Nieruchomości, Magdalena Loose, ma swój własny wypracowany sposób na rozwój osobisty. Okazuje się, że kluczem do niego jest poranne wstawanie.

Magdalena Loose: Aby dzień zaczynać z entuzjazmem i energią, rozpoczynam dzień dość wcześnie. Takie poranne wstawanie już przed 6.00 pozwala mi znaleźć czas na medytację, poranną gimnastykę, czy przeczytanie rozdziału książki. Codziennie ładuję się też energiczną muzyką, która daje mi pozytywnych wibracji. Z domu nigdy nie wyjdę bez wartościowego śniadania. Te codzienne praktyki i moje osobiste rytuały pozwoliły nabrać systematyczności, wytrwałości, proaktywności i uważności oraz wielu innych, przydatnych w życiu zawodowym nawyków.

To daje Ci możliwość zachowania balansu pomiędzy życiem prywatnym, a zawodowym. Pomimo że docierasz do pracy około 9.00, to dzień agenta nieruchomości znacznie różni się od klasycznego etatu.

Ten zawód wiąże się z elastycznością i nienormowanym czasem pracy. Chociaż nie oznacza to, że pracuję tylko wtedy, kiedy mam na to ochotę, raczej to, że mogę samodzielnie decydować o tym, jaką pracę oraz w jakim natężeniu wykonam. Elastyczność w planowaniu swojego czasu pozwala mi znaleźć czas na lunch czy kawę z koleżanką, czy też załatwienie spraw rodzinnych, bo mogę samodzielnie kontrolować, co muszę zrobić, żeby zarobić i właśnie ta niezależność daje ogromne poczucie zadowolenia.

Niezależność i możliwość samodzielnego planowania grafiku wymaga perfekcyjnej organizacji czasu.

Tak, podstawą pracy dobrego agenta jest zorganizowanie, elastyczność, dyspozycyjność i wzorowa organizacja. Cały tydzień planuję sobie już w niedzielę wieczorem. Ważne jest organizowanie każdego tygodnia i dnia w taki sposób, by znaleźć czas na niespodziewane telefony czy spotkania. Dobry pośrednik powinien też umiejętnie słuchać, ale praca z klientem wymaga też umiejętnego dialogu, w którym zwięźle i jasno wyrażamy myśli. Dzięki temu nawiążemy więź z klientem, która musi być zbudowana na zaufaniu. Niezależnie od tego, jakiego zadania się podejmę, to kontakt telefoniczny jest jednym z ważniejszych w tej pracy. Z reguły dopiero po nim jest spotkanie. Praca z klientem opiera się na częstych kontaktach, mediacjach i organizacji wielu spraw. Umiejętność zwięzłego, klarownego i profesjonalnego przekazywania swoich myśli jest jednym z podstawowych zadań dobrego agenta nieruchomości.

Relacje międzyludzkie i klimat współpracy są w zawodzie agenta bardzo istotne.
Pozytywne relacje, wręcz nawet przyjacielskie wśród kolegów i koleżanek są dla mnie bardzo ważne. To, jaki klimat stworzymy w środowisku pracy na początku dnia, pociągnie za sobą kolejne godziny. Dodam, że te fajne relacje dotyczą też kolegów z innych agencji. Dlatego dzień w biurze zaczynam od krótkiej rozmowy, a potem włączam laptopa i przystępuję do działania.

To dlatego wybrałaś White Wood Nieruchomości?

Oprócz wspaniałych ludzi, praca w White Wood Nieruchomości ma jeszcze inne zalety. :) Dobra atmosfera wzajemnego wsparcia i współpracy to jedno, a drugie to możliwość rozwoju. Kiedy ma się pod ręką wszystkie niezbędne narzędzia i materiały marketingowe, znacznie lepiej się pracuje.

Chociaż praca z ludźmi uczy cierpliwości, to powtarzasz, że agent ma to szczęście, że może samodzielnie wybierać ludzi, z którymi będzie pracować i nieruchomości, które będzie sprzedawać.

Cierpliwość to szczególnie ważna cecha, gdyż na efekty naszej pracy czasami musimy poczekać dłużej niż zakładaliśmy. Na pewno przydaje się też umiejętność zachowania dystansu i spokoju w kryzysowych sytuacjach. Niemalże codziennie stawiam czoła nowym wyzwaniom. Ciągle mam nowe pomysły na pozyskanie nowych nieruchomości, czasami dzień wydaje się zbyt krótki. Podoba mi się, że z każdą transakcją jestem mądrzejsza o kolejne doświadczenia.

To możliwość rozwoju, poznawania ludzi i samej siebie sprawiła, że postanowiłaś zostać agentem nieruchomości?

Decyzja o pracy pośrednika była moim dojrzałym i przemyślanym wyborem, ale jednocześnie krokiem do spełnienia moich marzeń. Już jako mała dziewczynka, oglądając film o sprzedaży domu, wiedziałam, że będę właśnie taką osobą, która prezentuje piękne nieruchomości. W tej pracy nawet w najmniejszym stopniu nie zaznałam rutyny, a relacje z klientami przebiegają w różny swoisty sposób i tak naprawdę ciągle spotykam różne osobowości.

Wyobrażenia o tej pracy nie odbiegały od rzeczywistości?

Zdecydowanie nie – dynamika zmian, możliwość poznawania ludzi i budowania relacji oraz to, że mam wpływ na swoje zarobki to największe zalety tego zawodu. Moje kompetencje i doświadczenie sprawiły, że praca stała się moja pasją. Twierdzę wręcz, że to nie praca, a raczej mój styl życia. Czy można chcieć więcej? :)

Dziękuję za rozmowę.