White Wood Nieruchomości podsumowuje półrocze

20-08-2021

White Wood Nieruchomości podsumowuje półrocze

  

  • W pierwszym półroczu 2021 roku znacznie zmniejszyła się podaż nieruchomości na sprzedaż. Z danych White Wood Nieruchomości wynika, że w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku rynek skurczył się aż o 25%.
  • Około 70% transakcji w ubiegłym półroczu finansowanych było gotówką.
  • Ceny nieruchomości stale rosną. Suma kwot transakcyjnych tylko 5 najdroższych transakcji White Wood Nieruchomości minionego półrocza przekroczyła 25 mln zł. W zestawieniu ujęte zostały ceny ofertowe.

 

Minione półrocze pokazało, że zmiany na rynku nieruchomości spowodowane pandemią koronawirusa postępują. Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem zwiększonego tempa zawierania transakcji i popytu przewyższającego podaż. Jak wynika z danych White Wood Nieruchomości, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, w pierwszym półroczu 2021 roku rynek sprzedaży nieruchomości skurczył się aż o 25%. Przekłada się to bezpośrednio na ceny nieruchomości, które stale rosną.

 

Podczas poszukiwań nieruchomości na znaczeniu zyskała bliskość parków, lasów oraz innych terenów zielonych. Wiele osób nadal poszukuje również działek za miastem. Coraz więcej poszukujących decyduje się na zakup drugiego, wakacyjnego domu lub inwestuje w nieruchomości z segmentu premium.

 

W trakcie pandemii znacznie spadły stopy procentowe i od kilku miesięcy są na rekordowo niskim poziomie. Przekłada się to bezpośrednio nie tylko na niskie ceny kredytów, ale też niewielką opłacalność lokat, które w zestawieniu z nieustannie rosnącą inflacją, przestają być dla wielu osób korzystne. Nic więc dziwnego, że inwestorzy coraz częściej poszukują innych sposobów na lokowanie oszczędności – mówi Witold Dubowicz, ekspert kredytowy z działu finansowego White Wood Finanse.

 

W przypadku najmu ważna nie tylko lokalizacja

Transformację przechodzi także rynek najmu. Tutaj w ostatnich miesiącach mogliśmy zaobserwować delikatny spadek cen, ale dotyczył wyłącznie pierwszego kwartału br.

Coraz większe znaczenie przy wyborze mieszkania na wynajem ma jego standard. Chociaż przemian w tym zakresie można było dopatrywać się już wcześniej, to w czasie pandemii znacznie więcej ludzi zaczęło przywiązywać wagę nie tylko do lokalizacji, ale także do aranżacji wnętrza czy udogodnień. Podobnie jak w przypadku zakupu nieruchomości, większym zainteresowaniem cieszą się mieszkania z ogrodem lub balkonem, a także te położone w pobliżu terenów rekreacyjnych – mówi Paweł Podbielski, dyrektor zarządzający w White Wood Nieruchomości.

 

 

Zmiany także w zakresie finansów

 

Pierwsze sześć miesięcy tego roku to także czas dalszych zmian w zakresie finansowania zakupów nieruchomości. Mimo że zgodnie z danymi White Wood Finanse aż 70% transakcji było finansowanych gotówką, to wzrosła także średnia wielkość kredytu, która w minionym półroczu wyniosła 550 tys. zł. Potwierdzają to także odczyty BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wynika z nich, że tylko w czerwcu br. o 55,9% wzrosła wartość zapytań o kredyty hipoteczne w Polsce. Dla samego Trójmiasta indeks jest jeszcze wyższy, bo wynosi 58,9%.