Wrzeszcz – wrzosowe doliny Gdańska ukryte między willami i nowoczesnością!

16-11-2023

Nazwa ma prozaiczne wyjaśnienie, bo kiedyś łąki Wrzeszcza pokryte były wrzosami. Później pełnił rolę dzielnicy willowej dla zamożnych mieszczan, a w 1837 r. powstał tu pierwszy w Europie dostępny publicznie park – w którym do dziś można odpocząć.

 

Zapraszamy do naszych ofert z tej wspaniałej dzielnicy! Sprawdź oferty!

 

A jak prezentuje się tutejszy rynek nieruchomości?

  • To jedna z nielicznych już dzielnic, w których można kupić stosunkowo niedrogo mieszkanie w kamienicy do kapitalnego remontu za najwyżej 10 tys. zł za mkw.
  • Takie samo mieszkanie już po kapitalnym remoncie w kamienicy w stanie idealnym będzie kosztowało ok. 15-16 tys. zł.
  • Najwyżej 10-letnie mieszkania w nowym budownictwie są dziś warte ok. 16-20+ tys. zł za mkw.
  • Nieliczne we Wrzeszczu nowe, topowe inwestycje to koszt do 30 tys. zł za mkw.

dane pochodzą z wewnętrznych analiz White Wood Nieruchomości opracowanej przez Sebastiana Wielgusa (możesz się z nim skontaktować tutaj).

Zabytki otwarte dla mieszkańców

Wrzeszcz to dzielnica, która łączy historię z nowoczesnością. Odbudowane, a także odrestaurowane obiekty, a także budynki inspirowane historią, tworzą jedną z najchętniej zamieszkiwanych części miasta.– mówi nasza agentka, Katarzyna Bernacka, która specjalizuje się w tych okolicach (możesz się z nią skontaktować tutaj).

Przykładem odrestaurowanych kamienic z przeszłością są ostatnio te przy ul. Jaśkowa Dolina 7 i Pniewskiego 1. Budynki z czerwonej cegły z wysokimi gankami i wieżyczkami to siedziby organizacji pozarządowych. Właśnie rozpoczął się w nich remont, po którym wydłuży się reprezentacyjny fragment Jaśkowej Doliny z już odnowionymi kamienicami i Centrum Handlowym Manhattan. We Wrzeszczu znajduje się też Garnizon, czyli inwestycja na terenie koszar, które przez 100 lat pozostawały zamknięte dla mieszkańców. Fotograf Filip Springer pisał o niej, że to „komercyjna inwestycja o miastotwórczym charakterze”, czyli próba włączenia tego rozległego terenu do miejskiej tkanki. To się chyba udało, sądząc po ilości restauracji, kawiarni, a nawet galerii i klubów rozlokowanych na tej przestrzeni. Jest też odnowiona ul. Wajdeloty, gdzie też coraz gęściej jest od kawiarnianych ogródków, czy ul. Lelewela, na którą warto wpaść choćby tylko po to, by zobaczyć dom, w którym urodził się Noblista Gunter Grass.

Gdańsk Wrzeszcz – idzie nowe?

O potencjale dzielnicy świadczy wciąż jeszcze olbrzymia ilość niezagospodarowanych terenów i obiektów czekających na rewitalizację. Nasze ulubione to:

 

  • Dwór Studzienka. Choć trudno w to uwierzyć, to w bocznej uliczce Traugutta stoi autentyczny barokowy dwór z zachowanymi jeszcze drewnianymi detalami przyokiennymi i charakterystycznym kształtem dachu. To Dwór Studzienka z zachowanymi wewnątrz barokowymi polichromiami.
  • Z tego samego okresu pochodzi były Dom Asystenta Politechniki Gdańskiej przy ul. Do Studzienki 67. Nawet po pożarze zachwycają detale architektoniczne, takie jak romantyczna ławeczka przed okazałymi schodami wejściowymi.
  • Być może nieco lepszy los już niedługo czeka willę przy ul. Orzeszkowej 2. Trzeba już dużej wyobraźni, by w ruinie dostrzec zarys kolumn i okien w stylu art deco. Podobno willa należąca kiedyś do żydowskiego handlarza drewnem wkrótce zostanie wyremontowana.

Wszystkie te budynki są świetnym tłem dla jesiennych spacerów po Wrzeszczu i składają się na szlachetny klimat tej okolicy. Jak widać, można tu spokojnie inwestować nie tylko z myślą o dziś, ale też z perspektywą na kolejne, na pewno niezwykle ciekawe w tej dzielnicy, dekady.

Zdjęcia wykonane w bistro Avokado! Przepyszne wegańskie jedzonko, Polecamy :) 

 

A co z wrzosami? We Wrzeszczu można wśród nich spacerować jak dotąd tylko na niewielkim obszarze Parku nad Strzyżą… ale być może już niedługo za sprawą kolejnego śmiałego inwestora i to się zmieni?