Współpraca agencji nieruchomości z deweloperem. Dlaczego opłaca się kupującym?

04-06-2021

 

Wraz z rozwojem mieszkalnictwa w Polsce, na popularności zyskuje współpraca deweloperów z pośrednikami w obrocie nieruchomościami. Nic dziwnego, bo pośrednicy posiadają odpowiednią wiedzę o klientach poszukujących nieruchomości. Znają ich preferencje, możliwości finansowe czy obszar, w którym chcą zamieszkać. Warto jednak zauważyć, że taka współpraca jest także korzystna z perspektywy osób zainteresowanych zakupem. Jeśli jakaś oferta nie przypadnie do gustu poszukującym, bez problemu mogą zaoferować alternatywę. 

Modele współpracy pomiędzy agencją nieruchomości, a deweloperem mogą przybierać różne formy. Może przyjąć formę wsparcia sprzedaży, kiedy deweloper we własnym zakresie prowadzi sprzedaż nieruchomości, ale agenci mogą zgłaszać się do dewelopera, jeśli mają klienta, jak również może być sprzedażą równoległą, w ramach której ogłoszenie wstawia jednocześnie deweloper, jak i agencje. O ile z tego pierwszego modelu nadal deweloperzy chętnie korzystają, o tyle drugi wariant dotyczący sprzedaży równoległej w ostatnich latach traci na popularności. W ostatnich latach dobrobytu na rynku nieruchomości, taka forma jest najmniej przemyślaną strategią współpracy i sprzedaży dla obu stron. 

Kolejnym, bardziej zaawansowanym już modelem współpracy jest wsparcie biura sprzedaży dewelopera przez agencję nieruchomości. Uzupełnienie sprzedaży na wyłączność lub częściową wyłączność polega na przekazaniu agencji działań na portalach, w przypadku których bardzo często to pośrednicy i biura nieruchomości mają większe doświadczenie i wiedzę. Warto podkreślić, że w przypadku takiej współpracy inne agencje nieruchomości również mogą skontaktować się z deweloperem, jeśli ich klienci są zainteresowani współpracą.

Najbardziej zaawansowaną formą współpracy jest prowadzenie biura sprzedaży dewelopera przez agencję nieruchomości. Ten model współpracy jest najbardziej atrakcyjny i klarowny z punktu widzenia klientów. 

Warto podkreślić, że w przypadku każdej z opisanych form współpracy, to deweloper pokrywa koszty współpracy z agencją, a nie klienci.

Najważniejsze zalety współpracy agencji nieruchomości z deweloperem z perspektywy klienta

Poniżej przedstawiamy 3 zalety współpracy agencji nieruchomości z deweloperem z perspektywy klienta:

 

1. Różnorodność ofert

Agencja nieruchomości konsoliduje działania różnych deweloperów i w przypadku współpracy z biurem, możemy dotrzeć do wielu ofert. Przykładowo, jeśli oferta danego dewelopera nie przypadnie nam do gustu, to agent nieruchomości będzie mógł od razu pokazać im alternatywne propozycje. 

 

2. Wygodne rozwiązanie 

Z perspektywy kupującego, współpraca pomiędzy deweloperem, a biurem nieruchomości jest przede wszystkim wygodna. Nie musimy rozmawiać z wieloma deweloperami jednocześnie, ponieważ agent może zrobić to za nas.


3. Oszczędność czasu 

Współpraca z agentem nieruchomości podczas poszukiwania mieszkania z rynku pierwotnego najczęściej oszczędza czas. Nie musimy samodzielnie poznawać i analizować rynku, zdobywać wiedzy z zakresu nieruchomości czy rozważać różnych możliwych scenariuszy, ponieważ w tym zakresie doradza nam specjalista.