Podróże slow najmocniejszym trendem 2023 roku.

02-08-2023

Podróże slow najmocniejszym trendem 2023 roku.

Czy słyszałeś w ostatnich latach o kimś, kto rzucił pracę w telewizji czy korporacji i zamieszkał na wsi? Na pewno! Lokalne podróżowanie w rytmie slow to gorący trend ostatnich lat, a to skłania coraz więcej osób do tego, by rozważyć ośrodek wypoczynkowy jako pomysł na biznes. I uwaga: chodzi o coś więcej, niż o agroturystykę…

Glamping i medytacja, czyli wyjazd integracyjny 2.0

Nawet korporacje chcą dziś stworzyć wrażenie, że dbają o pracowników jak o własnych przyjaciół. Stąd coraz częściej zamiast wyjazdów integracyjnych do anonimowych hoteli, decyduje się na agroturystykę. W 2023 roku kąpiele w jeziorze i zdrowa kuchnia robią na zespole o wiele lepsze wrażenie, niż klimat jak z filmu „Kac Wawa”. Udowadnia to sukces takich ośrodków, jak ten w Wycinkach koło Osieka, z własną restauracją, plażą i sześcioma nowymi, drewnianymi domkami ukrytymi w lesie (o szczegółach opowie nasza agentka Magda Loose).

Domki wśród drzew nawiązują do idei glampingu, czyli wakacji ze wszystkimi udognieniami, ale wśród natury. Rynek glampingu globalnie urósł pomiędzy 2022 a 2023 rokiem o 13,8 proc. (Global Glamping Market Report 2023), a wg Grand View Research wzrost się nie zatrzyma, tylko wyniesie min. 10 proc. rocznie również w latach 2023-2030. Polacy też coraz bardziej interesują się glampingiem, co pokazują choćby statystyki wyszukiwań czy… liczba rezerwacji.

Jedna z naszych top agentek I półrocza 2023 roku Magda Loose ma też pod opieką drugi, nieco większy obiekt tego typu z działką leśną w tej samej okolicy. Na łącznej powierzchni 1,7752 ha poza domkami można też zaplanować:

 

  • domki na drzewie,
  • jurty,
  • nory hobbicie,
  • barki,
  • luksusowe namioty,
  • chatki  z bala,
  • domy  kopułowe
  • i wiele innych…

Tak naprawdę w idei glampingu inwestorów ogranicza tylko wyobraźnia…

Zwykła agroturystyka to dopiero początek

Już od lat Google oferuje pracownikom możliwość pracy przy ulu na dachu jednej z siedzib. W biurze Facebooka działa Mindfullness Lab, gdzie każdy zatrudniony korzysta z zajęć jogi i medytacji. To samo widzimy w Polsce, i to nie tylko w korporacjach. Kursy rozwojowe są jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi biznesu turystycznego w 2023 roku. Dlatego nie myśl o własnym ośrodku jako o samej agroturystyce. Możesz wynajmować go grupom zainteresowanym medytacją, tańcem czy śpiewem białym lub… samemu organizować takie warsztaty. W ten sposób połączysz to, co kochasz, z pracą, bo zloty fanów komiksu czy warsztaty ikebany będą odbywać się.w Twoim własnym domu. Dla takich osób przygotowaliśmy ofertę domu z funkcją usługową w Lubiatowie, na który składa się:

  • dom główny,
  • dom środkowy wynajmowany dla większej rodziny lub grupy wczasowiczów,
  • Dom z pokojami dla gości indywidualnych – łącznie 6 apartamentów.

Takie ustawienie przestrzeni pozwala na dużą elastyczność w planowaniu hipotetycznego biznesu.

Wyjazd po zdrowie

Zdrowy styl życia interesuje dziś osoby w każdym wieku. Oferty w ośrodkach wypoczynkowych to odzwierciedlają; przykładowo w Odargowie jest właśnie na sprzedaż Centrum Aktywnej Odnowy, gdzie dotychczas odbywały się turnusy odchudzające. Bazując na tej ofercie, na 630-metrowej powierzchni kilka kilometrów od brzegu, można stworzyć coś nowego, szczególnie po dokupieniu przylegającej działki o powierzchni 1500 m. Więcej o tej ofercie u naszego agenta Sebastiana Wielgusa, który osobiście widział to urokliwe miejsce.

Rodzinnie i blisko

2023 Global Travel Trends Report ujawnił to, co na pewno zauważasz już wokół siebie od lat: 83 proc. osób wybiera podróże w rytmie slow, a 81 proc. chętnie jeździ na wakacje lokalnie, zamiast na drugi koniec świata. Wszystko to sprawia, że wybór często pada na rodzinne gospodarstwo agroturystyczne. Taki właśnie przyjazny rodzinie obiekt w Ostrzycach posiada na sprzedaż nasza specjalistka Anna Kessler.

Pensjonat prowadzi działalność jako Leśne Apartamenty od 6 lat i cieszy się wieloma powracającymi gośćmi. Posiada również szerokie grono zadowolonych klientów, co odzwierciedla wyjątkowo wysoka ocena na portalu Booking.com – 9.8/10.

Działka o łącznej powierzchni 12 856 m2 posiada ogromny potencjał inwestycyjny, na której można postawić dodatkowo:

  • domki na drzewie,
  • jurty,
  • nory hobbicie,
  • barki,
  • luksusowe namioty,
  • chatki z bala,
  • domy kopułowe,
  • i wiele innych…

6400 m2 oznaczone jest w mpzp jako zabudowa usługowa z dopuszczalną zabudową mieszkalną jednorodzinną. Pozostałe 6456 m2 to malowniczy las, który dodaje uroku temu miejscu.

To unikalna okazja inwestycyjna dająca realne zyski oraz możliwość zwiększenia rentowności poprzez rozbudowę o dodatkowe domki. Istnieje możliwość przejęcia całego biznesu, wraz z listą gości.

Ukryte oferty 🔑

Pozostaje jeszcze pytanie, czy trzeba „znać się” na prowadzeniu takiego biznesu? Aby postawić obiekt „od zera” z pewnością trzeba mieć doświadczenie. Na rynku są jednak i takie oferty, jak funkcjonujący pensjonat w Helu, którym opiekuje się w agencji White Wood Anna Kessler. Ci, którzy poważnie myślą o takim ośrodku, mogą liczyć na dostęp do ukrytych ofert, niedostępnych publicznie z różnych względów (konkurencja, chęć utrzymania w tajemnicy planów biznesowych). W White Wood też mamy takie perełki, jak pałac z XIX w. z opcją winnicy i strefy SPA, czy niespotykany w skali całej Polski obiekt poprzemysłowy nad wodą przerobiony częściowo na hotel. Te obiekty już świetnie prosperują, a właściciele pozbywają się ich z powodów osobistych lub po prostu dlatego, że chcą zmienić branżę.

Czy trzeba mieć doświadczenie?

Gdy jedna z firm badała ostatnio obłożenie w takich obiektach nad morzem, to okazało się, że średnia wynosiła 75,5 proc., a najwyższe było w Sopocie, na Helu i w Międzyzdrojach (dane: Sun & Snow, 2022). Choć są branże, które przeżywają obecnie na całym świecie kryzys, to zdecydowanie lokalna turystyka do tej kategorii nie należy. Wręcz przeciwnie – zawirowania na świecie przekładają się na jeszcze większe obłożenie w kameralnych ośrodkach w polskich górach, nad jeziorami i nad morzem.