Torpedownia w Juracie – unikat na skalę światową zmieni właściciela?

21-11-2023

Praktycznie wszystkie na świecie dawne budowle związane z testowaniem torped zostały zniszczone w czasie II wojny światowej lub zostały z czasem zamienione w muzea. Niektóre z nich nadal funkcjonują jako czynne obiekty wojskowe, do których zwykły śmiertelnik nie ma wstępu Na tym tle pozostałości kompleksu badawczego Hexengrund, a konkretnie jedna z należących do niego wież obserwacyjnych, jest wyjątkiem. To właśnie ona została wystawiona na sprzedaż.

Zostały już tylko dwie…

Niemcy z torpedowni w Gdyni wypuszczali torpedy F5B przeznaczone dla U-bootów i samolotów wojskowych.  Pociski lądowały na płyciźnie w okolicy Jastarni i Juraty, gdzie obserwowano je ze zlokalizowanych na wodzie wież. Dwie z nich znajdowały się w okolicy Juraty, a jedna w Jastarni w odległości 600 m – 2 km od brzegu. Ta ostatnia jest już zniszczona, ale zachował się wciąż widoczny fundament. Z pozostałych dwóch tylko jedna trafiła na sprzedaż.

Niezwykła ostoja na wodzie

W gęsto zabudowanym krajobrazie Juraty od dawna trudno już znaleźć (dosłownie i w przenośni) cichą przystań. Dlatego właśnie znajdująca się kilkaset metrów od brzegu torpedownia jest wyjątkowa:

  • Samo centrum Juraty, a jednak w całkowitym odosobnieniu
  • Własne mieszkanie, hotel, przestrzeń położone na wodach Morza Bałtyckiego – unikat w skali Polski
  • Dobrze zachowany zabytek historyczny o światowym znaczeniu
  • Możliwość stworzenia prywatnej przystani z dala od lądu
  • Niesamowity potencjał do nurkowania (w odległości 500 m wrak łodzi podwodnej ORP Groźny i druga torpedownia – pozostałość tego samego kompleksu.

Nurkowanie, żagle, historia – możliwości zagospodarowania tego obiektu są nieskończone. Na dachu obiektu w 2021 r. odbył się np. nietypowy koncert, którego zapis pozwala zobaczyć budynek z lotu ptaka:

Co kryje torpedownia w Juracie?

Jak na budynek z 1942 roku będący świadkiem najbardziej burzliwych momentów w historii XX wieku, torpedownia w Juracie nadal jest w świetnym stanie. Mury  czy stropy obiektu są całe, a na ścianach wciąż można podziwiać oryginalną cegłę z lat 40. XX w. Zachowały się też drobne elementy zniszczonej stolarki okiennej czy okuć z epoki.

Torpedownia w Juracie – powierzchnia

  • Torpedownia to budynek jednokondygnacyjny o pow. 70 mkw,
  • Działka ma powierzchnię 151 mkw.
  • Działka położona jest ok. 1 km od końca molo w Juracie.

W Księdze Wieczystej obiekt ten figuruje jako budowla hydrotechniczna i grunt pod morskimi wodami wewnętrznymi.

Jaka przyszłość czeka torpedownię?

Poprzednim właścicielom w 2009 r. udało się uzyskać pozwolenie na rozbudowę od Ministra Infrastruktury (wraz z postanowieniami Ministra Obrony Narodowej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministra Gospodarki). Przebudowa miała obejmować rozbudowę budynku, wzmocnienie jego fundamentów oraz posadowienie pomostu dla małych łodzi bezpośrednio przy istniejącej konstrukcji.

Kilka lat później powstała koncepcja architektoniczna  z falochronem, przystanią i dodatkowym piętrem, pozwalającym uzyskać łącznie ok. 150 mkw. powierzchni budynku i dodatkowo powiększyć teren wokół obiektu.

Wcześniej w 1998 roku zostało wydane przez Urząd Morski w Gdyni pozwolenie na budowę. Jak widać, szlak do dalszych prac został już przetarty, a ta niezwykła nieruchomość czeka już tylko na wizjonera, który wcieli te plany w życie.